
A kőolajszármazékok égéséből származó károsanyag-kibocsátás csökkentésének szükségessége arra kényszerítette az üzemanyaggyártókat, hogy alternatívákat keressenek. Ennek eredményeként egyre gyakrabban találkozunk bio-összetevőkkel az üzemanyagokban. Ezek használata alacsonyabb részecske- és toxikus gázkibocsátást eredményez, ugyanakkor új kihívásokat jelent a hajtásrendszerek és a kipufogógáz-utókezelő rendszerek tervezői számára.
Biztonságos a biodízel használata?
A biodízel egy bioüzemanyag, amely természetes forrásokból, például növényekből, szerves hulladékból és állati zsírokból készül. Európában a leggyakoribb biodízel-keverék repceolajjal vagy szójababolajjal dúsított változat. A hagyományos dízellel ellentétben, amely kőolajból készül, a biodízel környezetbarátabb és zöldebb alternatíva.
Az ilyen típusú üzemanyagok kétségtelenül számos előnnyel járnak, például csökkentik a szén-dioxid-, kén-oxid-, nitrogén-oxid-, PM10- és PM2.5-részecskék kibocsátását. A bioüzemanyagok előállítása emellett pozitív hatással van a nemzetgazdaság és a mezőgazdaság helyzetére is. Sajnos ez az új típusú üzemanyag új kihívásokat jelent az autóipar számára.
A biodízel hatása a DPF szűrőkre
Úgy tűnik, hogy a biodízel használata befolyásolhatja a DPF-ek (részecskeszűrők) tartósságát. A biodízel hajlamos olajos lerakódások képződésére, valamint megnövekedett koromtermelést eredményezhet. Ezek a lerakódások eltömíthetik a DPF-et, idő előtti elhasználódást vagy visszafordíthatatlan károsodást okozva.
Megoldások a biodízelhez igazított motorokban
Ennek következtében a motor- és DPF-gyártók speciálisan a biodízelhez tervezett megoldást vezettek be – az úgynevezett utóbefecskendezést (post-injection). Ez a rendszer további üzemanyagot fecskendez be, miközben a kipufogószelepek nyitva vannak. Az üzemanyag a forró kipufogórendszerben meggyullad, elégetve a lerakódásokat, és ezzel egyidejűleg megtisztítva a szűrőt.
Ez a megoldás azonban hátrányokkal is jár:
- Magasabb üzemanyag-fogyasztás,
- Az olajminőség romlása, mivel az üzemanyag beszivároghat az olajteknőbe, hígítva ezzel az olajat és csökkentve annak kenőképességét.
A DPF regenerálásának fontossága
Rendkívül fontos a DPF rendszeres regenerálása az idő előtti elhasználódás elkerülése és a szűrők megfelelő működésének biztosítása érdekében. Ha bármilyen problémát tapasztal a DPF-fel kapcsolatban, javasolt szakképzett autószerelőhöz fordulni, aki segíthet a hibák diagnosztizálásában és javításában.
A bioüzemanyagok jövője
A bioüzemanyagok bevezetése számos bonyodalmat okoz ugyan, de a szigorú környezetvédelmi előírások miatt fejlődésük továbbra is folytatódni fog. Ez szükségessé teszi az olajalapok összetételének módosítását és fejlett adalékanyagok használatát, hogy az üzemanyagok a legszélsőségesebb körülmények között is megfelelően működjenek.
A bioüzemanyagok fejlődése továbbra is kihívást jelent majd az autóipar számára.